Logo

Logo
Logo Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu autorstwa Witolda Morawskiego

Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu oraz Biblioteka Kapitulna wprowadziły nową identyfikację wizualną, której zasadniczym elementem jest logo każdej z dwóch, ściśle ze sobą powiązanych, instytucji. Wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej związane jest z jubileuszem 1025-lecia powstania diecezji wrocławskiej, w której to dziejach zarówno archiwum, jak i biblioteka kapitulna odegrały ważną rolę.

Logo Archiwum Archidiecezjalnego

Wraz z powstaniem kościoła wrocławskiego w 1000 r. rozpoczęła działalność kancelaria biskupia, a z nią bezsprzecznie związane archiwum diecezjalne, które było raczej miejscem przechowywania dokumentów niż instytucją. W związku z systematycznym gromadzeniem dokumentów pierwsze archiwum usytuowano w górnej zakrystii katedralnej, nad zakrystią kanonicką. Opiekę nad gromadzonymi dokumentami sprawowała kapituła katedralna. Kanonicy nadali im porządek chronologiczny i rzeczowy, następnie umieszczono dokumenty we odpowiednio oznaczonych skrzyniach. Wśród archiwaliów znajdowały się głównie dokumenty lokacyjne, fundacje, nadania, akty papieży, biskupów i kapituły, akta parafii i ich majątków. Logo archiwum archidiecezjalnego nawiązuje do pierwotnego miejsca przechowywania dokumentów, czyli katedry wrocławskiej. Oparte jest na zarysie obecnie istniejących hełmów na wieżach katedralnych. Naturalna przestrzeń w hełmach sprawia, iż tworzą one dwie litery dwie „A”. Jest to również nawiązanie do powszechnie używanych skrótowych oznaczeń dla archiwów. Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu korzysta z sygnatury „AAWr”. Hełmy zwieńczone są krzyżami, co jednoznacznie wskazuje na chrześcijański charakter instytucji. Tło dla zarysu hełmów składa się z szeregu linii poziomych, które sprawiają wrażenie szeregu kart ułożonych na stosie, co jest symbolem zasadniczego celu archiwum – gromadzenia, udostępniania i badania dokumentów. Logo w swojej kolorystyce – ciemny czerwony, nawiązuje do koloru herbu archidiecezji oraz Wrocławia, w których poszczególne pola tarczy herbowej są złote i czerwone.

Logo Biblioteki Kapitulnej

Biblioteka Kapitulna posiada księgozbiór o ogromnym znaczeniu dla badań nad historią Wrocławia i Śląska. Zbiory rękopisów oraz księgozbiór powiększał się poprzez darowizny biskupów i kanoników kapituły. Pierwotnie były gromadzone one w zakrystii katedralnej, a w 1520 r. wybudowano w pobliżu katedry specjalny budynek. W 1896 r. staraniem kard. Georga Koppa powstały nowe pomieszczenia dla archiwum i biblioteki kapitulnej. Obie instytucje w 2020 r. zostały przeniesione do nowobudowanej Biblioteki Archidiecezjalnej.

Logo Biblioteki Kapitulnej nawiązuje do pierwotnego herbu wrocławskiej kapituły katedralnej. Stanowiły go srebrne lilie na niebieskim tle. Jan Długosz w dziele pt. Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae, który można określić pierwszym polskim herbarzem, opisał herby czterech kapituł: gnieźnieńskiej, krakowskiej, lwowskiej i wrocławskiej. We wszystkich trzech herbach (oprócz kapituły lwowskiej) składających się na pierwotną metropolię gnieźnieńską użyto tych samych barw: błękitu i srebra. Dlatego też w zaprojektowanym logo użyto barwy niebieskiej. Wzór lilii zaczerpnięto z tarczy herbowej z 1527 r. znajdującej się nad wejściem do domu kapitulnego pochodzącego z 1382 r. a znajdującego się przy pl. Katedralnym 16. Zamiast umieszczenia lilii na tarczy herbowej w logo Biblioteki Kapitulnej są one usytuowane na rozwartej księdze

Zarówno w logo Archiwum Archidiecezjalnego, jak i Biblioteki Kapitulnej zastosowano ten sam krój czcionki podkreślając ścisły związek obu instytucji. Użyto font o nazwie Exo 2 Light Condense

Oba projekty są autorstwa Witolda Morawskiego.


Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo